انحصار رایتل در ارائه نسل سوم (3G) اینترنت همراه

شارژ همراه اول

انحصار رایتل در ارائه نسل سوم (3G) اینترنت همراه

همراه اول نیز مانند اپراتور رایتل اینترنت نسل سوم و یا 3G خود را راه اندازی کرد و همینطور ایرانسل اقدام به راه اندازی این سرویس کرد و حالا موقع آن رسیده که نگاهی به رده بندی ایران در بین کشور های صاحب اینترنت بیاندازیم تا متوجه جایگاه کشورمان بشویم.

هنوز همراه اول به طور رسمی از تعرفه ها و میزان شارژ همراه اول مورد نیاز خبری ارائه نکرده است.

همانطور که میدانید رایتل در ابتدای شروع فعالیت خود انحصاری سه ساله برای ارائه اینترنت 3G داشت که با تمام شدن انحصار رایتل در ارائه نسل سوم (3G) اینترنت همراه، اپراتورهای ایرانسل و همراه اول اقدام به راه اندازی آزمایشی اینترنت 3G کردند، ابتدا ایرانسل اینترنت 3G را رونمایی کرد و خوشحال از ارائه سرعت حداقل 8 مگابیت و هزینه و شارژ کمتر! پس مدتی این اینترنت نسل سوم مسدوو شد و به خاطره ها پیوست! پس از همراه اول با شعار «نوترینو، اینترنت نسل نو» وارد میدان شد، شعاری زیبا، البته با سرعت 128 کیلوبیت! بعد اعتراضات گسترده در سطح اینترنت به همراه اول، این اپراتور اقدام به باز گذاشتن سرعت با هزینه و شارژ همراه اول ثابت نمود، که تا به الان نیز همین گونه بوده است، خب با این تفاسیر ایران در رده بنده کشورها از نظر سرعت اینترنت در چه جایگاهی قرار دارد؟ ادامه را در ایتور دنبال کنید.

بر اساس رتبه بندی که ما مشاهده کردیم طبق معمول کشور ما جز 50 کشور آخر است، همانطور که قبلاً اعلام کردیم ایران رتبه ی 154 را در این رتبه بندی در اختیار دارد و اوضاع در رده بندی اینترنت همراه قدری بدتر است. ایران از میان 113 کشوری که دارای اینترنت همراه هستند رتبه 105 را در اختیار دارد. باز باید شارژ همراه اول بیشتری بخریم.

ما بررسی های بیشتری به عمل آوردیم و به این نتیجه رسیدیم که سرعت اینترنت همراه در ایران 2.41 مگابیت بر ثانیه میباشد. که در واقع تنها کشور ما از 8 کشور دارای رتبه ی بهتری است! طبق اعلام های ایرانسل، این اپراتور اینترنت LTE را ارائه میدهد، پس چرا ایران این جایگاه را دارد؟ گویا ایرانسل باید در کیفیت تجدید نظر کند. مدیر عامل ایرانسل سرعت مطلوب 4G را بین 10 تا 40 مگابیت اعلام میکند، پس با این سرعتی که ایرانسل ارائه میکند چرا ایران در این جایگاه قرار دارد؟

اوضاع وقتی که بدتر می شود که با بررسی در این رتبه بندی کشورهای همسایه همچون، افغانستان و ترکمنستان و آذربایجان با میانگین سرعت 7.04 مگابیت، ارمنستان 6.99، عراق 4.53 و پاکستان 3.49 مگابیت برثانیه سرعتی به مراتب بالاتری نسبت به ایران دارند. در بین کشور های همسایه دارای کمترین سرعت هستیم. همچنین میانگین سرعت دانلود اینترنت همراه در جهان 11.9 مگابیت است، که کشور ما فاصله ی زیادی دارد!

شما برای بهره مندی از اینترنت همراه، اپراتور همراه اول می بایست ابتدا به صورت آنلاین و اینترنتی شارژ همراه اول خریداری نمایید. با خرید شارژ به صورت اینترنتی و وارد کردن کد شارژ سیم کارت همراه اول شما شارژ خواهد شد و سپس می توانید بسته های اینترنتی خریداری کنید.

منبع: بررسی سرعت اینترنت و اینترنت همراه در ایران

/ 0 نظر / 137 بازدید